Přednáška Hanky Tlamsové: Po stopách světských

ZRUŠENO!

Úterý 13. října 2020 v 18:00 až 19:30

Městská knihovna Tábor

V ŘÍJNU nás čeká první podzimní přednáška z genealogie!
A tentokrát o tzv. světských – komediantech, kramářích, brusičích a dalších kočovnících.
Kde a kdy se vzali a jak je poznat? Co obnášel život na cestách a v čem byl ojedinělý jejich specifický způsob obživy? Jaká jsou úskalí při hledání kočujících předků a jak tyto problémy překonat?
Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte na přednášce. Zároveň se můžete těšit na řadu tipů a kuriozit, nebude zapomenuto ani na zajímavosti ze světa světských z okolí Tábora.
Vstup: zdarma

Napsat komentář

AKTUÁLNÍ UPOZORNĚNÍ - zrušení kurzu i přednášek

Dle aktuálních nařízení vlády České republiky kolem COVID-19 platných od pondělí 5. 10. 2020 (https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/) se ruší avizovaný genealogický kurz v Katovicích Mgr. Václava Černého, Ph.D. i úterní táborské přednášky Mgr. Hanky Tlamsové 13. 10. 2020 a Mgr. Josefa Davida 10. 11. 2020. O náhradních termínech Vás budeme včas informovat. Děkujeme za pochopení.

tým "VAŠE GENY ...na dosah ruky"

 

AKTUÁLNÍ UPOZORNĚNÍ - vyšla kniha kolegyně Mgr. Tlamsové

8. 10. 2020 vyšla v brněnském nakladatelství SPERÁT 1. svazek knihy kolegyně Mgr. Hanky Tlamsové - Lexikon světem jdoucích A-K - možno objednat zde: https://www.sperat.cz/nakladatelstvi/.

Vyšlo: 8.10.2020
Cena: 330,- Kč
ISBN: 978-80-87542-35-4
Další informace: 1. vydání, formát B5, vazba V2 (lepená), asi 334 stran.
Popis: Bezmála po 60 letech od vydání Loutkářské kroniky přichází další stěžejní dílo k historii rodů „světem jdoucích“ loutkoherců, provazochodců, artistů, ale také majitelů pouťových atrakcí, kramářů, brusičů a mnoha dalších příbuzných povolání. Jádro publikace obsahuje 110 genealogických schémat jak současných, tak i dávno minulých českých světských rodů, jejichž příjmení začíná písmeny A–K. Rodokmeny doplňuje stručná historie každého rodu včetně uvedení jejich domovské obce. Lexikon obsahuje data z 18. až 20. století a při výzkumu byly využity archivní prameny nejen z území celé České republiky, ale i z okolních států. (Rody začínající písmeny L–Ž vyjdou společně s místopisným rejstříkem k oběma svazkům na podzim 2022.) Ukázku si můžete prohlédnout zde.